Odčervení a očkování
27. 2. 2007
- Štěňata by měla být od 2.týdne věku pravidelně každé 2 týdny odčervována až do věku 3 měsíců, dále každý měsíc do 1 roku a poté 2-4 krát ročně dle způsobu života psa. Pokud je pes v kontaktu s těhotnou ženou nebo dětmi, měl by být odčerven minimálně 4x ročně. S odčervováním by tedy měl začít chovatel, vést o něm záznamy a ty předložit při odběru novému majiteli, který v něm pak bude pokračovat. Důvod opakovaného odčervování v intervalu 2 týdnů u štěňat je ten, že téměř každá fena má v těle (ve svalech, v játrech a v dalších orgánech) zavrtané „spící“ larvičky škrkavek, které se při graviditě probudí a provrtávají se přes dělohu do plodu štěněte.
Další dávku larviček dostane štěně v mateřském mléce. Tyto larvičky se ve štěněti opět zavrtají do svalů a orgánů a postupně se uvolňují do střeva, kde dospívají v dospělé škrkavky. Všemi dosud známými odčervovacími prostředky zahubíme jen dospělce, kteří už jsou ve střevě. Proto musíme odčervovat opakovaně, neboť dokud se štěně nezbaví zásoby larviček a nevytvoří si schopnost bránit jim ve vývoji v dospělce, dozrávají v něm stále noví a noví parazité. První odčervení by mělo být provedeno pomocí speciální pasty, která škrkavky jen ochromí, ale nezabije, takže celé odcházejí a nerozkládají se ve střevě. Při jejich rozkladu totiž vznikají látky, které jsou pro velmi mladá štěňata jedovaté. Pak můžeme pokračovat dále touto pastou, tabletkami, nebo použít velmi moderní preparát Stronghold, který je sice dražší, ale podává se jen 1x za měsíc, po celou tuto dobu se drží v krvi zvířete a hubí škrkavky stále a ne jen nárazově jako ústně podávané preparáty a navíc chrání po celý měsíc i proti blechám a kožním a ušním roztočům. Tento způsob doporučujeme.
- Očkování je nejjednodušším a přitom nejdůležitějším způsobem, jak předcházet řadě infekčních onemocnění (parvoviróza, psinka, infekční zánět jater, psincový kašel, koronaviróza, leptospiróza, vzteklina), z nichž většina ohrožuje pejska přímo na životě a některá jsou přenosná i na člověka. Základní očkovací schéma u moderních, dnes používaných vakcín je 6, 9 a 12 týdnů věku. Každé očkování obsahuje o něco širší kombinaci chorob a v posledním je obsažena i vzteklina.
Pro riziková plemena, jako je rotweiler, dobrman, německý ovčák, labradorský retrívr, pro psy z větších chovů nebo ohrožených oblastí, a nebo pro každého svědomitého majitele, který chce mít jistotu, že pro ochranu a přežití svého pejska dělá opravdu maximum, doporučujeme posunout poslední kompletní vakcínu se vzteklinou na 16.týden a vložit do očkovacího schématu ještě jednu dávku kompletní kombinované vakcíny s leptospirózou na 12.týdnu. Takové očkovací schéma pak je 6,9,12 a 16 týdnů. Vakcíny aplikované v 9.,12. a 16.týdnu by měly obsahovat leptospirózu – často smrtelnou bakteriální žloutenku roznášenou hlodavci, nebezpečnou i pro lidi. Na našem pracovišti používáme řadu vakcín Eurican od firmy Merial, Vanguard od firmy Pfizer a Duramune od firmy Ford Dodge. Kvalitou jsou srovnatelné, Vanguard a Duramune obsahují navíc koronavirózu, průjmové onemocnění, které u dospělých psů probíhá jako několikadenní střevní chřipka, ale pro malé štěně může být i životu nebezpečné. Další infekce, proti kterým lze psa chránit vakcinací je komplex psincového kašle a lymská borrelióza.