Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anglický název:

Berner Sennenhund; angl.: Bernese Mountain Dog

Český název:

Bernský salašnický pes 

Původ:

Známý již ze středověku. Je nejpopulárnější ze všech alpských psů Švýcarska. Odvozuje se od římských Molossů a místních pracovních psů. V horských oblastech Švýcarska byl po dlouhá staletí pomocníkem pastevců, hlídačem stád, honákem i tahounem.

Výška :

Pes : 64 - 70 cm

Fena : 58 - 66 cm

Hmotnost : 

Pes: 40 - 50 kg

Fena: 38 - 47 kg

Popis:

Vyšší střední pes mohutné stavby těla. Pevná kostra, má rovný hřbet a hluboký hrudník, dosahující alespoň k loktům. Hlava se značí silnou lebkou a středně dlouhým čumákem. Přechod od čela k čumáku je hluboký. Oči tmavé, mandlového tvaru, uši středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkové. Ocas dlouhý, sahající až pod hlezna, bohatě osrstěný. Nemusí být ohnutý nebo zatočený na záda. Tlapy jsou krátké a kompaktní.

Srst:

Srst je hustá, volná, celkem dlouhá, většinou mírně zvlněná.

Zbarvení srsti : 

Černé s rezavým nádechem (na šíji, nad očima, tlapách a hrudi) s bílými znaky.

Charakter:

Velice nádherný a chytrý pes, s charakterem budoucího dříče. Živý, silný a vytrvalý lovecký pes s výborným čichem. Povaha odpovídá ušlechtilému zevnějšku, je tichá, klidná, jemná, k pánovi a jeho rodině velmi přátelská a oddaná, k cizím spíše uzavřená. Veškerá výchova musí probíhat bez sebemenšího náznaku hrubosti, jinak se pes stává plachým. Tento pes je použitelný jako honič i barvář. Někdy je chován i jako příjemný společník. Na celém světě získal popularitu jako nádherný výstavní i domácí pes, oddaný přítel a miláček rodiny. Dobře se snáší s dalšími domácími zvířaty. Klidný, dobromyslný a vlídný pes. Je sebejistý, nebojácný, přátelský ke všemu živému. Přesto z něj lze vychovat i dobrého hlídače.  

Ubytování:

Měl by být celoročně ubytován venku, neboť potřebuje dostatek prostoru.

Výchova:

není náročná.

Péče:

Srst vyžaduje pravidelnou, i když časově ne příliš náročnou péči.


Dnešní využití:

Výborný společenský a rodinný pes, který dokáže i hlídat.