Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stanovení optimální doby krytí fen II. - veterinární rady

27. 2. 2007

  • Pokud  neplánujete krytí feny, buďte ve střehu. Ona si totiž určitě  bude  myslet něco úplně opačného a zcela jistě se jí to  podaří v nestřeženém okamžiku  uskutečnit.
  •  Ale nápadníka  si v tomto případě bude vybírat sama.  
  • Zcela  jiná  situace nastane, rozhodnete-li se pro takříkajíc "plánované  rodičovství",  naplánujete krytí a vyberete ženicha. Je téměř  jisté, že to rozhodně nebude ten  vysněný a vyvolený fešák,  o kterém vaše fenka sní. Aby toho nebylo málo, ten  "pravý"  nápadník bude zaručeně z druhého konce republiky nebo ještě  lépe z  ciziny a ve vašem zaměstnání vás uvolní tak leda  na neplacené volno na jeden  den. Přijedete tam, vaše fenka  ohrne čenich nad nevzhledným cizincem a bez  úspěchu pojedete  nazpátek. Kde se stala chyba? Byl ten správný čas? Byla to  chyba  psa nebo feny? Budou vás napadat mnohé otázky a odpověď na  ně znát  nebudete.  
  • Abyste alespoň vy jako majitelé  fenky měli v podobných  případech pocit, že jste udělali  maximum, začněte jednat včas. Přibližnou dobu  začátku hárání  by každý majitel měl znát. Den, kdy se objeví jasně červené  krvavé kapky, je prvním dnem hárání. Optimální doba ke  krytí pak u většiny fen  nastává mezi 9. až 13. dnem. Existují  ale výjimky a individuální zvláštnosti,  proto na to spolehnout  nelze. Málokdy lze také nechat fenu u psa po dobu čtyř  dnů.  Je proto vhodné 8. den nechat u feny udělat vaginální výtěr  a pomocí  vaginální cytologie lze velmi přesně stanovit optimální  dobu krytí. Jedná se o  velmi jednoduchou a levnou metodu. Někdy  je nutné zopakovat vyšetření vícekrát  po sobě obzvlášť  v případě, kdy majitel nezná přesnou dobu začátku hárání.
  • U některých fen z nejrůznějších důvodů nelze stanovit  optimální dobu  krytí pomocí cytologie. V současné době  existuje i možnost stanovení hladiny  pohlavních hormonů z  krve fen. Tato metoda je poněkud náročnější na provedení  i  z pohledu finančního, je však ještě přesnější, než  cytologické vyšetření.
  • Avšak ani v případě, že  fena je ke krytí předvedena v optimální dobu nám  nezaručí,  že krytí úspěšně proběhne. Mezi psem a fenou mohou být vzájemné  nesympatie a averze, které nedovolí nakrýt fenu. V takovém  případě je dobré mít  připraveného ještě jiného krycího  psa nebo si s nejbližším veterinárním  pracovištěm domluvit  umělou inseminaci.